Official Forums for the Ultimate Economy Game



Jump to:  
Search for:
The Simunomics Forums require separate registration from the game itself. However, forums and chat use the same registration.

It is currently Sat Feb 29, 2020 4:03 am (All times are UTC [ DST ])




Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sun Jul 24, 2016 1:37 pm 

Joined: Jan 22, 2012
Posts: 574
Offline
User avatarIMPOSSIBLE
Abalesk Chamber of Commerce
I am confuse, please someone explain


Raw Site :

Silver Mine -

Extraction Cost - 45

If extraction cost is 45 than it should cost me 45 only ??


My warehouse cost is coming 115 each ..?????...how ????


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jul 24, 2016 1:39 pm 
Interviewer

Joined: Mar 28, 2010
Posts: 3990
Offline
User avatarFoodaganza! Inc.
Brainstormer
Perhaps the warehouse cost includes salaries, price of extraction tools, etc. For farms, the price per unit is simply the cost you pay to farm it and the warehouse cost includes the cost of inputs.

_________________
Andrew Carnegie's Epitaph wrote:
Here lies a man, who surrounded himself with people far wiser than he.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jul 24, 2016 1:41 pm 

Joined: Jan 22, 2012
Posts: 574
Offline
User avatarIMPOSSIBLE
Abalesk Chamber of Commerce
I understand that calculation but when it says total extraction cost is 45 each than its include everything right ???????


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jul 24, 2016 1:47 pm 

Joined: Jan 22, 2012
Posts: 574
Offline
User avatarIMPOSSIBLE
Abalesk Chamber of Commerce
Site :

Silver Mine

Size : 1,000,000 ft

Salary - 1000

Extraction cost - 45 each shows......but my warehouse cost is 115 ?????????????????


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jul 24, 2016 2:02 pm 

Joined: Jun 2, 2015
Posts: 110
Offline
joker20008
Extraction cost is labor only. You need to add in the cost of the tools, infrastructure, and the supply of raw you are extracting.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jul 24, 2016 2:09 pm 

Joined: Jan 22, 2012
Posts: 574
Offline
User avatarIMPOSSIBLE
Abalesk Chamber of Commerce
joker20008 wrote:
Extraction cost is labor only. You need to add in the cost of the tools, infrastructure, and the supply of raw you are extracting.


why system don't calculate all automatically. It just show extraction cost 45 but when it is arrive in warehouse cost increase to 115 each unit.

System should calculate in back end everything and it should say 115 each unit.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jul 24, 2016 3:33 pm 

Joined: Jun 2, 2015
Posts: 110
Offline
joker20008
It is the same as a factory

Production Rate:
Per Hour: 26,609.69
Per Day: 638,632.58


Each unit costs β 51.50 to produce.


Where as the $51.50 cost to produce is labor only and not all inputs. Final cost of everything is found by your own effort, WH cost is not even the true cost of your product.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jul 24, 2016 5:46 pm 
Interviewer

Joined: Mar 28, 2010
Posts: 3990
Offline
User avatarFoodaganza! Inc.
Brainstormer
joker20008 wrote:
It is the same as a factory

Production Rate:
Per Hour: 26,609.69
Per Day: 638,632.58


Each unit costs β 51.50 to produce.


Where as the $51.50 cost to produce is labor only and not all inputs. Final cost of everything is found by your own effort, WH cost is not even the true cost of your product.


As you factor in things like R&D, and construction costs, that proves true. But I impressed with how close WH cost gets to the actual cost. Factoring in inputs, labor, transportation, etc.

_________________
Andrew Carnegie's Epitaph wrote:
Here lies a man, who surrounded himself with people far wiser than he.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun Jul 24, 2016 10:43 pm 

Joined: Aug 10, 2015
Posts: 46
Offline
User avatarCrownX Enterprises
 
Production cost is for a 100sqft building at default salary. It also doesn't include the cost of tools.

Warehouse cost includes everything.
milkco. wrote:
As you factor in things like R&D, and construction costs, that proves true. But I impressed with how close WH cost gets to the actual cost. Factoring in inputs, labor, transportation, etc.


The warehouse cost doesn't include R&D cost, but other than that, it is the addition of every other cost. This is warehouse price of raw materials, salaries, transport, etc.

Its not exactly a good indicator of 'value', because you could have overpaid for inputs, or set your salaries too high or low. I prefer to use something based on PHIL or a model that evens out the profits for various products.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue Jul 26, 2016 8:14 pm 
Developer

Joined: Feb 8, 2008
Posts: 2888
Offline
User avatarCommit to Excellence
Bellerive Chamber of Commerce
Don't forget: that silver in the ground you didn't get for free. You bought it, it's in limited supply, and will run out. Unlike other buildings, Raw Materials sites deplete over time. So the cost in your warehouse reflects the cost of the building that gets used up on each unit of silver.

So lets say you bought a mine with 10,000 units and all told it cost you 500,000. That means each unit extracted will have an effective acquisition cost of 50 each. That, plus the 45 paid in salary and utility, plus let's say 20 worth of extraction tools, would add up to 115.

_________________
"Please let me make my own mistakes? 'cause I really like to learn stuff." --Wise words from Hillside Cottage

Please read the rules. Have information? Why not write a guide?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

It is currently Sat Feb 29, 2020 4:03 am (All times are UTC [ DST ])


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group